neljapäev, 31. detsember 2009

väike tagasivaade aastale 2009

.


Agapäeotsa seltsi aasta on olnud sündmusterohke ja sisukas. Seda kinnitavad rohked ettevõtmised piirkonnas:

  1. Külaseltsi liikmete algatusel käivitati 2008 aasta lõpus liikumine Võitlus tuuleveskitega, mis jätkus ka tänavu.

  1. LEADER projektide esitamine Hiidlaste Koostöökogule (6.03) – mõlemad projektid said rahastuse.

  1. Heakorratalgud – Raiuti võsa Nurste keskuses postkontori ees (4.04), osales 15 inimest (Kajastavad Hiiu leht ja seltsi blogi)

  1. Külas käisid projekti Väinamere Sõlg osavõtjad, kellele tutvustati seltsi tegevust ja plaane (13.04).

  1. Minu Eesti mõttetalgute Agapäeotsa mõttekoda (01.05) – kohal viibis 27 inimest + 12 last.

  1. Postikastialuste-infotahvlite rajamine - postikastialused paigladati Haldile ja Haldreka-Kitsa tee äärde. (Kajastas vallaleht ja seltsi blogi)

  1. Mänguväljaku rajamine Leisu kooli õuele (06.06) – koostöös Hiiumaa Lastekaitseliiduga projekti „Puuhobu“ käigus rajati tuntud Hiiumaa vigursaagijate poolt liivakast, ronilad ja pingid, täiustati olemasolevat karuselli. (kajastas seltsi blogi)

  1. Seltsi sünnipäeva tähistamine (06.juuni) - kogupereüritus Leisu koolimaja õuel (nukuteater, sünnipäevatort, rahvatantsijad, torupillimängija, laulukoor, tänavajoonistused ja meisterdamine lastele). Osales 50 inimest (kajastasid Hiiu Leht, vallaleht ja seltsi blogi)

  1. Kila-kola laat (22.08)– Üritus tõi kohale käsitöö, omatoodangu, kila-kola, raamatute ja riidekraami pakkujaid ja ostjaid. Ei puudunud ka laadaloterii ja kohvik, jäätisemüüjad ja õhupallid. Osales üle 100 inimese (kajastasid Hiiu Leht, vallaleht ja seltsi blogi)

  1. Agapäeotsa arengukava koostamise koosolekud (12.08, 18.09, 22.10) Esimesel koosolekul oli kohal 43 inimest

  1. Muinastulede öö tähistamine Prähnu rannas (29.08)

  1. Osalemine TÕN-i Õpibussi projektis (9.09) – Mööda Eestit ringi rändav õpibuss peatus ka Leisu koolmaja õuel, kus külaselts tutvustas keeleringides õppimise võimalusi. (kajastasid ETV ja seltsi blogi)

  1. Mihklilaat (26.09) – tähelepanu keskmes olid sügisannid, omatoodang, hoidised. Loomulikult toimus loterii ja avatud oli ka kohvik. Osales kuni 100 inimest (kajastasid vallaleht, Hiiu leht ja seltsi blogi).

  1. Valgamaa kodukandi külaliste vastuvõtmine Leisus – korraldasime kohvilaua ja vestlusringi ning vallavanem ja Kristi Ugam tutvustasid piirkonda külalistele (23.09).

  1. Sügisesed koristustööd Leisu koolimaja ümber - koolimaja ümbruse sügisene koristamine (1.11).(kajastas seltsi blogi)

  1. Keeleringide käivitamine – novembrist alates toimuvad prantsuse keele (osaleb 8 inimest) ja inglise keele (osaleb 4 inimest) klubid (kajastas Hiiu leht ja seltsi blogi). Uue aasta alguses käivituvad kogunemised kreeka ja vene keele huvilistele.

  1. Lastehoiu käivitamine – projekt sai alguse jaanuaris, ja jätkub tuleval aastal. Täpsem tegevuste kirjeldus kuude lõikes on esitatud lisas 1. Hetkel töötab lastehoiu ruumides mängutuba, kus lastl on võimalik mängimas käia kuni 4 t päevas. Mängutuba on külastanud kuni 20 last.

  1. Kontorikombaini soetamine – EAS kohaliku omaalgatuse programmi toetusega soetatud kombain seltsi tegevuse edendamiseks ja piirkonna elanike teenindamiseks (kajastas seltsi blogi ja vallaleht)

  1. Jõululaulude laulmine Leisu koolimajas (22.12) - Kogunesid piirkonna kõige ärksamad, keda polnud kokku palju. Väikesest seltskonnast hoolimata püstitati ja kaunistati saalis jõulupuu, lauldi viiuli ja süntesaatori saatel 26 jõululaulu ja söödi hõrgutavaid ahjuõunu.

  1. Leisu mängutoa laste jõuluootamise hommik (23.12) - mängutoas mängimas käinud lapsed kogunesid jõuluhõngulisse muusikatundi. Peale laulmist ja mängimist said lapsed ka kingitused.

  1. aastalõpu stiilipidu piirkonna rahvale (26.12) – Kilplaste kokkutulek toimub tänavu teist korda.

  1. Agapäeotsa seltsi blogi pidamine – aastal 2009 on seltsi blogisse tehtud kokku.45 postitust.

Aitäh kõigile, kes kaasa lõid!
.

laupäev, 26. detsember 2009

Leisu mängutoa jõuluhommik tõi kokku palju pisikesi

.

Leisu mängutoas mängimas käinud lapsed kogunesid jõuluhõngulisse muusikatundi. Et jõulud rutem kätte jõuaks, mindi pühadele lauluga vastu ja mängiti ka rütmipillidel, kuni jõulutunne oli juba väga suur. Saali kardinate tagant ilmusid välja salapärased kastid kingikuhjadega, millel osalenud laste nimed peal!


Peale kinkide kätte saamist sai mängutoas mängida ja kel mahti võis kooki ja sooja mahlajooki maitsta.

.

kolmapäev, 23. detsember 2009

Leisu koolimajas kõlasid jõululaulud

.

Agapäeotsa rahva ühisele jõululaulude ühislaulmise üritus toimus esmakordselt. Kogunesid piirkonna kõige ärksamad, keda polnud kokku palju. Väikesest seltskonnast hoolimata püstitati ja kaunistati saalis jõulupuu, lauldi viiuli ja süntesaatori saatel 26 jõululaulu ja söödi hõrgutavaid ahjuõunu.

Kes oma tulemata jätmist nüüd kahetseb, on oodatud järgmisel aastal sarnasele üritusele osalema.

.

teisipäev, 22. detsember 2009

Tule jõululaule laulma!

Teatada on, et täna õhtul kell 18.30 kogunevad agapäeotsalised Leisu koolimajja ühiselt jõululaule laulma. Laulusõnad ja saatemuusikud tulevad ka, nii et igaühe lemmikjõululaul võiks kõlada! Tule Sinagi, veedame ühiselt toreda jõuluootamise õhtu!

kolmapäev, 25. november 2009

Hiiu Leht kajastab meie tegemisi:

.

Bonjour messieursdames! (tere, mu daamid ja härrad!)

Aastaid on mul olnud unistus õppida prantsuse keelt. Teostamata on see jäänud mitmel põhjusel: keelekursused on kulukad, aega vähe, praktikat raske leida. Kolisin pea 6 aastat tagasi Hiiumaale, siis matsin selle mõtte sootuks maha – Kärdla, mis on ainumõeldav koht saarel keelekursuste läbiviimiseks jääb häbematult kaugele - 45 km.

Kui külaseltsidele tuli suvel ettepanek kutsuda TÕN-i õpibuss väisama erinevaid piirkondi, panime seltsi inimestega pead kokku – kas Agapäeotsa seltsil oleks midagi huvitavat pakkuda. Selgus tõsiasi, et meie seas on inimesi, kes oleks võimelised õpetama nii inglise, vene ja soome kui ka prantsuse, hollandi ja rootsi keelt. Kirsiks tordi peale saime kirja veel kreeka keele.

Tänaseks ongi Leisu koolimajas alustanud inglise ja prantsuse keele klubid. Peagi on oodata esimest kreeka keele õhtut. Keeleklubiks otsustasime asja nimetada seetõttu, et soovisime kohalikke inimesi kokku tuua just mõnusas klubilises vormis. Hind on taskukohane ja tulijaid kaugemaltki kui oma vallast.

Reedeti koguneb prantsuse keele grupp, kuhu kuulub 8 inimest. Õhtut juhib šarmantne õpetaja Aleksei, kes suudab õpilased teema juures hoida nii, et 1,5 tundi lendab märkamatult. Keel ise tingib ilmselt inimeste suurema ilmekuse ja emotsionaalsuse enese väljendamisel, mis loob meeldivalt ebapõhjamaise õhkkonna.

Prantsuse keel on klubilistel mõtted liikuma pannud ka prantsuse köögi suunas. Ühel kenal hommikul saabus mu sõber hommikukohvile, kaasas värked võicroissant’id. Cafe au lait ja sarvesaiad kõlab Hiiumaa hommikus tõesti uskumatult. Meie kultuuriruumis pole tavaline isegi kohaliku pagari poolt hommikul laiali veetavad värsked kuklikesed nagu seda Saksamaa maakohas kogesin, rääkimata soojadest sarvesaiadest.

On ilus näha, et see auväärne vana koolimaja on jälle elu sisse saamas. Õhtutundidel põlevad majas tuled ja ülakorruselt võib leida elevil ja innustunud inimesi. Ei olegi nii, et meil keegi kuskil käia ei taha ja midagi pole mõtet korraldada. On hoopis mitmed rõõmsad inimesed, kes on saanud ühe oma eluunistuse elluviimiseks samme astuda siinsamas, Leisus, Hiiumaal.

.

esmaspäev, 23. november 2009

vana võlg kokanduse rubriigist

.

Valgamaa kodukandi külaskäigul pakkusime kohvilauas meie tubli lapsehoidja ja siinmail tuntud hea küpsetaja Raima kooki. Külalised palusid lahkudes koogi retsepti. Siin see siis lõpuks on:

KIRJU KOOK

vahustada 2 muna ja 3/4 kl suhkrut
lisada 200 g hapukoort, 4 kuhjaga spl jahu ja 1/2 tl soodat
taigen valada pooleks, ühele poolele lisada kakaod ning valada seejärel segamini vormi.
küpsetada 180 kraadi juures

Glasuur:
1 spl võid (sulatatud)
2 spl suhkrut
2 spl hapukoort

Väikese plaadi joaks võtta poole suurem kogus, glasuuri kahekordne kogus.

Veelkord suur tänu maitsva koogi küpsetajale!

.

külaselts soetas kontorikombaini

.

Teisel katsel õnnestus veenda auväärt EAS-i Kohaliku Omaalgatuse programmi komisjoni, et selts vajab kontorikombaini. Tänaseks on toetusraha käes ja uhke masin juba Leisu koolimajjagi jõudnud. Tuleb sellele vaid sobiv koht veel leida.

Edaspidi on siis seltsi liikmetele skanneerimise ja paljundamise teenus paremini kättesaadav. Samuti saab aina kasvav paberitöö väiksema vaevaga tehtud - dokumentide pärast ringisõitmist tuleb ilmselt vähem.

Tore on see, et ka keeleklubide tarbeks saab õpetaja koostatud materjalidest paljundusi teha nüüd samas majas.

Aitäh toetajatele!

.

neljapäev, 12. november 2009

Volikogus 11.11.2009

.

Eile tutvustas Agapäeotsa selts Leisu lastehoiu hetkeolukorda Emmaste valla volikogule. Volikogu on positiivse ja toetava suhtumisega ning anti lootust, et hea koostöö jätkub ning vald toetab lastehoiu peatset avamist.

Lisaks oli võimalus jälgida uue vallavanema valimisi. Kandidaatide esinemised pakkusid üllatusi nii positiivses kui negatiivses mõttes. Tundus, et volikogu liikmetel ei olnud kerge otsust langetada, kuid siiski jäädi valimisliidule lojaalseks.

Kandidaat, kes võitis volikoguliikmete südame, esines läbimõeldud ettekandega ja tekitas lootust, et koostöö oleks praeguses pingelises õhkkonnas siiski võimalik. Valituks osutus siiski keegi teine.

Palju õnne Tiit Peedu!

.

reede, 6. november 2009

Bonsoir, messieursdames/ tere õhtust mu daamid ja härrad!

.

Täna toimus Leisu koolimajas jälle ajalooline sündmus! Esimest korda ajaloos (tõenäoliselt) õpetati siin prantsuse keelt.

Õpetaja Aleksei oli hiilgav, õpilased innukad ja õhkkond suurepärane! Kel huvi on, jõuaks teisel tunnil veel ree peale. Kiirustage armsad Agapäeotsalised! Prantsuse keele klubi käib koos reedeti kell 16.00-17.30. Ühe korra hind on 35.- ja plaanitud on esialgu 20 korda (kuni 2.04.2010). Võimalik on ka samal ajal, samas majas lapsehoiu teenust kastuada.

Au revoir/ nägemist!

.

teisipäev, 3. november 2009

muru kammitud!

.

Leisu koolimaja õu sai kenasti riisutud. Abikäsi oleks võinud küll rohkem olla - töö kestis lausa õhtutundideni. Ja meestetööd - maapinna tasandamine ehk siis mulla kühveldamine on veel tegemata. Aga me rõõmustame selle üle, mis üheskoos tehtud sai!


Lastehoiu avamiseks on nüüd tarvis veel aia ehitus lõpetada ja välistrepile käsipuu paigaldada. Siis võib tervisekaitseametnik meie töö tulemused üle vaadata ja positiivse hinnangu puhul on meil varsti tegutsemiseks load olemas.

.

reede, 30. oktoober 2009

HOMME ON HEAKORRATALGUD!

Homme, laupäeval algusega kell 11.00 toimuvad Leisu koolimaja õuel heakorratalgud. Riisume lehti, tasandame mulda uue mänguväljaku ümbruses.

Võta kaasa reha, töökindad.

Kohv ja tee on külaseltsi poolt, soovi korral võta kaasa küpsetisi.

Võimalik on tutvuda lastehoiu ruumidega!

neljapäev, 22. oktoober 2009

.

OOTAME SIND Agapäeotsa arengukava koostamise III koosolekule

Reedel, 23. oktoobril 2009

kell 18.30

Leisu koolimaja saali

· Kokkuvõtted eelmistel koosolekutel käsitletust

· Ühise tulevikunägemuse sõnastamine


TULE KINDLASTI!

.

esmaspäev, 28. september 2009

Meie esimene MIHKLILAAT

.

Möödunud laupäeval pidasime Leisu kooli juures järjekordset laadapäeva. Kuigi kõik ei läinud plaanipäraselt ja ette tuli mitmeid viperusi, võime täna rahulolevatena tagasi vaadata - üritus läks korda!

Olgu kuidas on, aga teist kohta, kust saaks Hiiumaal kasvatatud mahedat köögivilja, puuvilja, kohalike perenaiste hoidiseid, värsket õunamahla, vasikaliha, kitsejuustu, kohupiima, kodukanamune, taimetoitu ja lambalihasuppi, maitsvaid küpsetisi ja veel väga palju muud head ja ilusat osta - ei ole ju saare peal mujal kusagil!

Tõele au andes läks käsitöömüüjatel seekord äri kehvemini, kui suvisel laadal. See on ka mõistetav - turistid on Mihklipäevaks saarelt ära sõitnud ja jõulukinke veel ei varuta. Aga teadagi, külmal ajal käsitööline mitte ei noruta nurgas, vaid valmistub järgmiseks suveks :)

Kohalik konstaabel politseiautoga ja hoidiste näitus maitsmisevõimalusega kinnitasid tõsiasja, et kõige eest ei pea laadal raha välja käima. Tutvustati ka Õnnepanga ideed - vahetada heategusid.

Mis laada korraldajate meele rõõmsaks tegi?

  • ilm oli kuiv ja taevas selge. Vihma korral oleksime pidanud sisse kolima, kuid 20 müüjat koolimajja mahutada oleks olnud tõeline kunst!
  • eelmise laada korraldajatega liitus hulk inimesi, kelle abiga oli tunduvalt kergem koormat kanda! Aitäh Raja, Elgi, Tambet, Jaan, Aleksei - õigel ajal, õiges kohas!
  • müüjaid oli rohkelt ja kaup oli hea! Paistab, et inimesed on omatoodangu müümise mõttega kaasa tulnud. Loodame, et ka vee rohkem ostjaid tee üles leiavad!

Tõrvatilgad meepotis:

  • Laata tutvustav artikkel lehes ei ilmunud.
  • Kohale ei jõudnud võimendustehnika ja õunamahlapress.
  • Ostjaid oli vähem, kui me lootsime.
  • Loterii ja kohviku tulu, mis oli mõeldud päevahoiu projekti jaoks, oli tagasihoidlik.

Et aga rõõmsamates värvides lõpetada, tuleb endale siinkohal kinnitada - tegijal juhtub mõndagi! Õppisime jälle, kuidas järgmine kord paremini teha. Ja silme ees on pilt pisikesest suvi otsa tegutsevast turust Leisu kooli kõrval, kust laupäeviti värsket kodusaare toitu osta saaks... ja muidugi traditsiooniliselt Leisu Mihklilaadast!

.

kolmapäev, 23. september 2009

Külalisi valgamaalt

.

Täna käis Agapäeotsa seltsil külas 26 inimest Valgamaa kodukandist. Leisu koolimajas istuti kohvilaua ümber ning vahetati kogemusi pea 1,5 tundi. Emmaste valda tutvustas meie vallavanem Tiit Veersalu, Agapäeotsa kultuuri- ja ajaloost andis ülevaate Kristi Ugam.

Tundus, et külalised jäid rahule ning lisaks küllakutsele Valgamaale lubati ka meie tegemistel blogi kaudu silm peal hoida.

.

Agapäeotsa MIHKLILAAT

Laupäeval, 26.septembril 2009

kell 10.00 – 14.00

LEISU koolimaja juures


· OOTAME AIASAADUSTE, OMATOODANGU JA KÄSITÖÖ PAKKUJAID!

· Võimalik on osta Mereliiva talu kartulit (4kr kg), porgandit (10 kr kg) ja peeti (10kr kg). (Soovitavalt ette tellimisel)

· Kohapeal on võimalik valmistada mahla kaasavõetud õuntest (tellija taarasse)!

LISAKS:

· LOTERII Leisu laste päevahoiu käivitamise heaks.

· LAADAKOHVIK

· SÜGISANDIDE NÄITUS - kui sul on hiigelsuuri, tibatillukesi või haruldasi aiasaaduseid, tule näita ka teistele!

· HOIDISTE DEGUSTEERIMINE ja RETSEPTIDE ANDMINE – ootame kõiki perenaisi omavalmistatud hoidistega osalema! Jaga teistega oma pere traditsioonilisi või erilisi retsepte.


LAATA PUUDUTAV INFO ja müüjate registreerimine, õunamahla- ja juurviljasoovidest teadaandmine telefonil: 53976898 või 4697446 (Raima Kariste)

laupäev, 19. september 2009

Arengukava koostamine jätkub

.

Eile, 18. septembril toimus Leisu koolimajas Agapäeotsa arengukava koostamise 2. koosolek. Vaatamata sellele, et oli reede õhtu, oli kohale tulnud 20 inimest. Esindatud oli 11 küla.

Alustuseks vaadati üle eelmise korra rühmatööde tulemused - piirkonna tugevused ja nõrkused. Seejärel leidis iga kohalviibinu enda jaoks 5 kõige valusamat probleemi piirkonnas ja pani need tähtsuse järjekorda. Sellest valmib tulevikus koondtabel.

Lõpuks sõnastati kolmes grupis veel tulevikuvisiooni. Meie lennukatest ideedest tuleb Viktor Rõbtšenkol nüüd midagi kõikehõlmavat kokku kirjutada. Jõudu talle selleks!

Järgmine arengukava koosolek toimub reedel 23. oktoobril kell 18.30. Oleme lõpuks jõudnud arenguni st hakkame rääkima sellest, millisena oma kodukanti tulevikus näha tahame.

.

teisipäev, 15. september 2009

Arengukava areneb

.

TEADE


Agapäeotsa arengukava koostamise 2. koosolek toimub 18. septembril kell 18.30 Leisu koolimajas.


Teemaks on seekord piirkonna hetkeolukord.


Agapäeotsa arengukava saab olema osa valla arengukavast - tule ja räägi kaasa!


Sinu arvamus ja osavõtt on tähtis!


Siin on ankeet kuhu saad kirjutada oma mõtted hetkeseisust ja ettepanekud arengu kohta. Selle võib täidetuna postitada meiliaadressil agapaeots@gmail.com või paberkandjal Nurste kauplusesse.

.

neljapäev, 10. september 2009

Agapäeots Hiiumaa hariduskaardile

.

TÕN-i õpibuss saabus täpselt lubatud ajal ning kohe oli Leisu koolimaja esine plats sagimist täis. Peale õpihuviliste oli kohal ka ETV reporter, nii et homme hommikustes Terevisiooni uudistes on lootust ka väikest intervjuud näha. Uudist saab vaadata siit.


Kõige populaarsemaks osutusid kreeka ja prantsuse keele kursused. Eks näis, milliseid keeli käesolev õppeaasta vana koolimaja seinte vahele toob.


Kõik kes on huvitatud mõne eelpoolnimetatud keele õppimisest või mõne muu oskuse omandamisest, andke aga julgelt teada seltsi meiliaadressil agapaeots@gmail.com. Rohkem infot TÕN-i ehk täiskasvanud õppija nädala kohta leiate Tuuru kodulehelt

.

esmaspäev, 7. september 2009

õpibuss peatub Leisus 9.septembril!

.


10.30 – 11.30 peatub õpibuss Leisu koolimaja juures.

Soovid teha tutvust soome, inglise, prantsuse, kreeka, vene, rootsi või hollandi keelega ja seda siinsamas Leisus?

Tule kohale ja anna enda huvist märku!

Oled geograafia, reisi või kultuurihuviline? Liitu klubiga ja tule kuulama või räägi oma kogemustest!



.

laupäev, 29. august 2009

Tänu laada korraldajatele ja abilistele

.

Agapäeotsa laada õnnestumiseks andis oma panuse hulk inimesi. Tahame siinkohal tänada:

Karina Käär
Maria Ekola
Kristi Ugam
Priidu Ratnik
Peeter Leisberg
Liia Rull
Triinu Pihel
Avo Tamme
Astrid Kobli
Raima Kariste
Alice Leetmaa
Tairi Post
Helje Ugam
Reet Pihel
Hannele Post
Heller Sööl
Kadri Klapp
Kristel Algvere
Raja Suurvärav
Kusti Suurvärav
Aleksei Käär
Tambet Sirp
Joel Pulk
Margit Kääramees

Ja muidugi täname südamest kõiki inimesi, kes toetasid Leisu lastehoiu projekti käivitamist heategevusmüügile või loteriile annetamisega või ostmisega. Samuti täname neid, kes 1. mail mõttetalgutel selle toreda idee peale tulid, et meil ka oma laat tuleb korraldada.

.